День охорони праці 2025
День охорони праці 2025
Щороку Міжнародна організація праці визначає тему, яка відображає актуальні виклики у сфері безпеки та здоров'я на робочому місці. Чому це важливо, який девіз обрали 2025 і як він вплине на підходи до охорони праці
28 квітня понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці, започаткований Міжнародною організацією праці (МОП) для привернення уваги суспільства та влади до питань безпеки на робочих місцях.
МОП — одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій. У 2025 році їй виповниться 106 років. Свою діяльність вона спрямовує на підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої праці.
Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам'яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та канадськими робітниками у 1989 році. У 1996 році МОП підтримала ініціативу Міжнародної конфедерації вільних профспілок щодо визнання 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці, і офіційно він відзначається з 2003 року.
У міжнародний день охорони праці в Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006, виданий 18.08.2006). День охорони праці в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.
Щороку МОП визначає девіз Всесвітнього дня охорони праці, яка відображає актуальні виклики у сфері безпеки та гігієни праці. У 2025 році девізом обрано: «Революційні підходи до здоров'я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).
Ця тема висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:
- передові роботизовані системи,
- штучний інтелект (AI) і машинне навчання,
- екзоскелети,
- безпілотні літальні апарати (БПЛА),
- Інтернет речей (IoT),
- віртуальну та доповнену реальність.
Щорічний девіз до Всесвітнього дня охорони праці вперше запровадили для того, щоб привернути увагу до найважливіших викликів у сфері безпеки та здоров'я на робочих місцях. Його головна мета — акцентувати увагу урядів, роботодавців і працівників на актуальних проблемах охорони праці та сприяти їх розв'язанню.
Для чого існує девіз до Дня охорони праці
- Визначення пріоритетів. Щороку змінюються виклики у сфері безпеки праці — від впливу кліматичних змін до цифровізації та штучного інтелекту. Девіз допомагає сфокусуватися на найбільш актуальних питаннях.
- Підвищення обізнаності. Головна тема року стає приводом для дискусій, освітніх кампаній і заходів, які сприяють розповсюдженню знань серед працівників та роботодавців.
- Стимулювання дій. Завдяки девізу компанії та організації впроваджують нові ініціативи та вдосконалюють політику охорони праці, підлаштовуючись під сучасні реалії.
- Глобальна координація. Девіз сприяє міжнародному діалогу, об'єднуючи зусилля різних країн у сфері покращення умов праці та зменшення виробничих ризиків.
Таким чином, девіз не просто є символічною темою року, а виконує важливу функцію в підвищенні рівня безпеки на робочих місцях у всьому світі.